Jogín ashtanga jóga

Tradiční ashtanga jóga

jóga bez příkras

Ashtanga jóga je tradiční formou jógy. Její kouzlo je podle mě v její jednoduchosti. Na nic si nehraje.

Zpočátku je tato praxe velmi fyzická a to k ni asi mnohé lidi táhne. Její síla totiž není jen v disciplíně a krkolomných pozicích, ale právě v nacházení jemnosti, překonávání strachu, převzetí zodpovědnosti za svou praxi, i za svůj skutečný život.

Ashtangu učím jemně, přizpůsobenou potřebám každého, kdo přijde. Tak aby pomáhala a neubližovala.

Ashtanga jako ucelená metoda

Ashtanga je komplexní metodou. Začíná na fyzické úrovni provádění asán, učení se dechu v pozicích a pohybu, učení se koncentraci. Navazují dechové techniky, meditace…

V ashtanze si každý může najít něco. Dokáže být velmi jemná, ale i velmi dynamická a energická. Mohou ji praktikovat lidé s nějakým fyzickým omezením, ale najdou v ní to svoje i lidé s dobrou tělesnou kondicí a flexibilitou. Můžete začít pěkně pomaloučku, ale klidně v ní už od začátku hledat výzvy.

Všechno další přijde spolu s prováděním jógové praxe.

Série pozic tradiční ashtanga jóga

Co nám může ashtanga dát?

Důvodů proč lidé začínají s ashtangou je spousta – protažení, budování síly, odreagování, zmírnění bolesti zad, zmírnění úzkostí, překonávání sama sebe… Což byly i důvody, proč jsem začínala já.

Ano, toto všechno nám může nabídnout, ale byla by škoda nepokračovat dál. Poznávat svoje tělo a mysl, budovat sebevědomí, překonávat své strachy, hledat spokojenost… až nakonec můžeme začít věřit i věcem, o kterých jste si dřív mysleli, že jsou nemožné. Vzít svůj život do vlastních rukou a začít si ho utvářet podle sebe.

Jogín na koberci tradiční ashtanga jóga

Zkušenosti mých žáků

Ashtangu praktikuji především kvůli zmírnění bolesti zad a protažení a uvolnění celého těla.

Romana

Ashtanga posunula hranice vnímání mého těla o další úrovně. Jako terapeutovi a mentorovi, který pracuje s lidmi a potřebuje se rovněž neustále posouvat na své životni cestě vpřed, mi nastavuje další možnosti poznání. Prohlubuje moji koncentraci na dané cíle a s ní spojenou kreativitu, tvorbu a kontrolu.

Eva

Mám ji ráda jako strečink, trénink zad pro kompenzaci držení těla. Dále mi pomáhá v koncentraci, disciplíně a zklidnění.

Věra

Mysore veřejné poloindividuální lekce tradiční ashtanga jóga

Jakým způsobem učím?

Metodu ashtanga jógy učím tradičním způsobem a snažím se ji předávat dále tak, jak je předávána mě, a to z učitele na žáka v co nejméně změněné podobě. Učím každého samostatně, podle toho, co v danou chvíli potřebuje.

Součástí metody je vlastní praxe. Naučím vás vše, co potřebujete vědět a co vás zajímá, ale zodpovědnost za svou praxi musíte převzít sami. Záleží jen na vás, jak budete postupovat. Je to sice zpočátku náročnější, ale vlastní praxe učí disciplíně, samostatnosti a sebepoznání. Takovouto praxi můžete dál různými způsoby rozšiřovat a už vám ji nikdo nevezme.