Kouzlo Mysore lekcí

Co jsou to vlastně Mysore lekce? Může ti přijít zvláštní, když uslyšíš, že máš jít do místnosti s dalšími lidmi a dělat tam jógu samostatně. Co tam jako budu dělat? Proč mám chodit na Mysore, když je tolik jiných vedených lekcí jógy? A musí to být jen ashtanga jóga? To všechno a mnohem víc se dozvíš v tomto článku, pohledem člověka, který Mysore lekce navštěvuje a tímto způsobem také jógu vyučuje.
Co je to za další novodobý výmysl? V dnešní době s tolika různými druhy jógy – beer jóga, goat jóga, hot jóga, power jóga… aby se v tom čert vyznal. Ale ač se to nemusí zdát Mysore lekce, jsou tradičním způsobem výuky jógy. Výuky, kdy byly předávány vědomosti z učitele na žáka, vědomosti, které měl dostat přesně daný žák v daný okamžik. A Mysore lekce byly možností jak tímto způsobem vyučovat jógu více lidí současně a přesto zachovat individuální přístup.
Vedené lekce jógy přišly do módy až době nedávné a rozšířily se v celém západním světě i v Indii tak, že už je bereme jako naprostou samozřejmost. Důvodem zavedení vedených lekcí často bylo zvýšení počtu lidí na lekci, protože se jóga stávala čím dál populárnější a na individuální přístup už nebyl prostor. Mnoho lidí v dnešní době bere jógu už jen jako zábavu, nebo odreagování po práci, i když ti toho může nabídnout mnohem víc. Právě vlastní praxe, které se učíme na Mysore lekcích, ti umožňuje obrácení smyslů směrem k sobě a ne ven k předcvičujícímu lektorovi.

Pro každého?

Jsou na tebe lekce jógy moc rychlé? Jsi na lekci nový a nevíš, co znamenají názvy pozic, ani kde máš zrovna pravou ruku? Máš zdravotní omezení a bojíš se, jestli děláš pozice správně? Přijde ti, že už všechno víš, ale neustále na lekce chodí noví lidé a stále děláte vše pro začátečníky? Neláká tě jen pomalé opatrné protahování? Chceš postupovat svým vlastním tempem? Tak pro tebe je Mysore lekce.
Jak je to možné? Jak může být Mysore lekce pro každého? Je to právě díky tomu, že Mysore je sice lekce ve skupině, ale praktikuje na ní každý samostatně. Učitel tě postupně učí sérii, jak dýchat, na co se soustředit. Učí tě individuálně podle toho, co potřebuješ právě ty, abys sám věděl, co máš dělat. A pak už prostě přijdeš na „praxi,“ na lekci, a už víš, co máš dělat. Dýcháš a děláš jógovou sérii, soustředíš se jen na sebe a učitel ti pomáhá, když potřebuješ. Je to tedy možnost, aby vedle sebe mohli praktikovat úplný začátečník s několik let praktikujícím „jogínem“ a všichni dostali to, co potřebují.

Při Mysore lekcích navíc nezáleží na tom, v jakém bodě začínáš, ani jak rychle postupuješ. Všechno je jen na tvé snaze a možnostech. Postupuješ svým tempem a tvůj postup závisí jen na tobě. Dokonce ani pomalý postup není na škodu, často je i mnohem přínosnější. Jediná věc co musíš je mít snahu se učit a nevzdat to.

Mysore lekce výuka tradiční ashtanga jóga

Lekce, která nemá začátek

Tím, že každý na Mysore lekci ví, co má dělat, nemusí ani tato lekce začínat ve stejný okamžik. Je běžné, že lidé na Mysore lekci přichází v různou dobu, prostě si roztáhnou koberec a začnou. Dokonce na některých více nabitých lekcích čekají, až se jim uvolní místo. Tato volnost je daná tím, že učitel přesně ví, co má žák právě dělat. Obvykle proto, že všichni provádí stejnou sekvenci pozic, případně ve variacích podle pokročilosti. Učitel je na Mysore lekcích spíše v roli pomocníka, a je tu žákům k dispozici. Mysore je to prostor pro vlastní praxi.
A co když jsem na Mysore poprvé a nevím kde začít? Bez problému, můžeš se učit vedle ostatních. Učitel za tebou přijde a vysvětlí ti první část série, kterou si vyzkoušíš a pokud si ji příště pamatuješ, tak přidáte dalších pár pozic. Pro někoho ale tento způsob výuky může být šok, zvlášť pokud jsi zvyklý na vedené lekce a chceš, aby s tebou celou hodinu někdo cvičil. Jde ale o to, překonat svoje představy a začít se učit od začátku. Učení se vlastní praxi obvykle není uspokojením na první hodině, ale pozitivní efekt přichází až časem, až si na svou praxi začneš zvykat.

Umění dechu

Mysore lekce je nejtypičtější pro ashtanga jógu, ale nemusí se jednat jen o ni. Mysore stylem lze v podstatě vyučovat jakoukoli jógu, ve které máme dané série pozic (ať už všichni stejnou, nebo každý tu svou). Běžně by takto šla vyučovat např. hatha jóga, jako tradiční styl jógy, ze které se ashtanga vyčlenila, ale ani u ní to v dnešní době není obvyklé.
V čem je vlastně to kouzlo Mysore? Právě v tom, že každý praktikuje samostatně. Dýcháš a do toho se hýbeš. Soustředíš se přesně na to, co děláš. Soustředíš se na svůj dech, pohyb a své tělo. A protože každý dýcháme jiným tempem a různé pohyby nám mohou trvat různou dobu, nebo děláme jiné variace, tak ani není reálně možné, aby na lekci všichni praktikovali ve stejném tempu a přitom v tempu svého dechu.
Stejně tak naše těla jsou jiná. Někdo udělá lotosový sed hned, někdo ho neudělá nikdy v životě. Ale to není důvod nedělat jógu. Jen ji potřebujeme dělat v podobě, jakou nám naše tělo dovolí. Proto se ji potřebujeme naučit ve variacích pro nás vhodných a na to je dostatek času právě na Mysore lekcích. Pokud lektor na vedené lekci v přední části studia předcvičuje a má plné studio lidí, opravdu nemá čas, aby všechny sledoval a každému u každé pozice vymýšlel jeho variaci a kontroloval, zda ji provádí správně. Proto jsou Mysore lekce pro začátečníky mnohem vhodnější než lekce vedené, zvlášťě u ashtangy, která dokáže na vedené lekci začátečníky často nadobro odradit.
Jogín na koberci tradiční ashtanga jóga
Skrytá síla tohoto způsobu výuky jógy je i v opakování stejné série pozic. I přesto, že je každý den stejná, nikdy není úplně stejná. Dokážeme podle ní poznávat, jak se ten den cítíme, jestli máme zrovna hodně energie, nebo málo, jestli je tohle normální natahování svalů, nebo už je to nějaký problém… Poznáváme sami sebe, svojí mysl i svoje tělo. Také si zautomatizováváme pohyb a pak už se nemusíme soustředit na to, která pozice přijde jako další, ale můžeme se soustředit na další podstatnější věci. Zjemňujeme naši praxi a soustředíme se na kvalitu našeho dechu.

Pohled zvenčí

A proč si tedy nepraktikovat jógu jenom sám doma? Naučit se něco z videa, nebo na kurzu a to si opakovat? I to je možnost a hodně lidí takto jógu provádí. Chce to ale velké zkušenosti. Jedna věc je praktická stránka věci – dělám vůbec jógu správně? Neubližuju si? Nepřepínám se v pozicích, nebo v nich naopak příliš visím? To podle mě z video lekcí jako začátečník nemáš možnost zjistit. Proto je dobré mít učitele, který tě naučí, jak máš dělat jógu právě ty. A až se naučíš vlastní praxi, i pak je dobré se aspoň jednou za čas setkat se svým učitelem, aby tě upozornil, v čem se tvoje praxe změnila, nebo tě posunul dál. Často si totiž během času některé věci sami ulehčujeme a vede nás to k lajdačení.
Druhá věc je cíl naší cesty. Proč jógu děláš? Kvůli dokonalým asánám? Kvůli překonávání se? Kvůli hledání úniku? Kvůli osvícení? Učitel tě může vést tvou jógovou cestou i přesto, že sám nevíš, kam vlastně směřuješ, nebo jak se bude tvůj cíl měnit. Tvůj učitel nás velmi důkladně zná. Sleduje tvé reakce a tvé způsoby řešení problémů, to jak dýcháš, jak pracuje tvoje tělo. Takže s tebou může hlouběji pracovat. Proto i když je zdánlivě jedno ke komu na Mysore chodíš, je dobré mít svého učitele, někoho s kým si rozumíš. Někoho, kdo sleduje dlouhodobě tvůj posun, ovlivňuje tvou jógovou praxi a má na tebe nestranný pohled. Pokud střídáš hodně učitelů, tak to může dopadnout i kontraproduktivně, zvlášť pokud mají naprosto jiný přístup k výuce. Pak už záleží na tobě, jestli dokážeš od každého učitele vybrat to, co potřebuješ, nebo v tom budeš mít jen jeden velký guláš.

Energie skupiny

Další nespornou výhodou Mysore lekcí je energie skupiny. Zní to trochu ezotericky, ale to prostě musíš zažít. Pokud jsi nezažil, určitě si dovedeš představit, že je mnohem jednodušší chodit běhat s někým, než sám, nebo je jednodušší se přimět cvičit na pravidelné lekci, než si jen tak doma stoupnout na podložku a začít.
Mysore veřejné poloindividuální lekce tradiční ashtanga jóga
I přesto, že na Mysore lekcích dělá každý něco jiného (v podstatě jsi pak v takové své vlastní bublině a ani lidi kolem sebe moc nevnímáš), tak se ti mezi ostatními bude mnohem lépe praktikovat. Uslyšíš jejich dech a bude to taková společná práce. V začátcích je to inspirace a motivace a při dlouhodobější praxi už je to jako návrat domů. Najednou jde všechno snáz.
Hlavně z počátku je dobré na Mysore lekce chodit co nejčastěji, protože se doma až tolik nedonutíš a můžeš si také hůře pamatovat sérii, a co přesně más dělat. Záleží tedy na tvé disciplíně, ale lekce alespoň jednou týdně jsou pro začátek více než vhodné.

Vše máš ve svých rukou

Učitel obvykle pozná, jestli žák praktikoval doma a jak se snaží. Ale není tu od toho, aby soudil, nebo dokonce někoho nutil praktikovat. To je přístup, na který nejsme zvyklí, často očekáváme vnější motivaci a to že něco musíme. S touto vnější motivací však s vlastní praxí nikdy nevydržíš dlouho, musíš sám chtít. Proto ani já nikoho nenutím, je to každého vlastní rozhodnutí. Ale měl by ses snažit zapamatovat si sérii (z toho co se naučíme na lekci a z taháku s pozicemi) a snažit se praktikovat i doma. Pokud ti musí učitel stále vše vysvětlovat znovu jen proto, že se ti nechce a přijdeš jednou za čas s tím, že si nic nepamatuješ, tak je to promarněný čas pro tebe i pro učitele.
Další věc, na kterou nejsme zvyklí je naučit se převzít za sebe zodpovědnost. Musíš se naučit říct, kdy už je to moc. Říct, že tě něco bolí, ať už z jógy, nebo z předešlých dní. Anebo naopak vědět, že se v té pozici cítíš úplně v pohodě, i když zvenčí může vypadat dost krkolomně. Naučíš se sám řídit svou praxi, zodpovědnost není v rukou učitele, ale v rukou žáka. Tvoje tělo je totiž úplně jiné ráno, nebo večer, když na tebe něco leze, nebo když ses špatně vyspal, jestli je léto, nebo zima a to poznáš nejlépe prostě jen ty sám.
Mysore lekce mohou být z počátku náročnější, zvláště proto, že se od tebe očekává vlastní snaha. Mohou ti toho ale nabídnout mnohem víc, protože tě učí vlastní jógové praxi. Něco, co si můžeš vzít všude s sebou a už ti to nikdo nevezme. Není to jen o tom, jestli se ti chce praktikovat jóga. Přístup k tvé praxi a způsob, jakým čelíš překážkám, se pak promítá do celého tvého života. Ze své vlastní praxe se toho o sobě spoustu učíš a učíš se také pracovat sám se sebou. Takových podobných tradičních metod je více a ashtanga jóga učená tímto stylem je jednou z nich.
Chceš ashtangu vyzkoušet? Přijď na některou z mých Mysore lekcí, nebo si domluv soukromou lekci.
V úterý 28.6. bude také v Brně probíhat Začátečnický miniworkshop ashtanga jógy, na který se můžeš přihlásit zde.